Muzeum Techniki w Wieliczce

Maszyna do pisania, żelazko Dezamet czy pralka Frania. Największe marzenie i szczyt luksusu dla ludzi czasów Polski Ludowej. Dzisiaj zapomniane i bezużyteczne w najlepszym wypadku rzucone w kąt, w najgorszym – oddane na śmietnik. A przecież to one były kiedyś częścią naszego życia, współtworzyły tradycję i historię. W celu uwrażliwienia ludzi na takie właśnie zabytki kultury, powstają muzea techniki.

Większość z nas, zapytana o wystawy muzealne znajdujące się w Wieliczce jednogłośnie odpowiedziałaby – ekspozycje Muzeum Żup Krakowskich. Tylko nieliczni wiedzą natomiast, że od niedawna funkcjonuje w Wieliczce również Muzeum Techniki. Zostało ono otwarte w starym budynku zegarmistrzowskim z XIX wieku. Głównym celem powstania muzeum jest popularyzowanie wiedzy na temat polskiej tradycji a także poznanie sprzętów i urządzeń, które odeszły już do lamusa. Ochrona zabytków techniki w Polsce wciąż jeszcze wymaga udoskonaleń ale takie przedsięwzięcia jak opisywane muzeum sprawiają, że działania idą w dobrym kierunku.

W wielickim Muzeum Techniki mamy stałe ekspozycje, których zwiedzanie stanowi niemałą przyjemność. Co w nim znajdziemy? Przede wszystkim nieużywane już sprzęty AGD, wszelkiego rodzaju urządzenia, które biły rekordy popularności w Polsce Ludowej. Można tam również obejrzeć zabytki motoryzacyjne. Istnieje możliwość indywidualnego jak i grupowego zwiedzania muzeum. Ponadto często organizowane są w nim lekcje muzealne dla uczniów wszystkich typów szkół. Mają one na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na zabytki techniki. Godziny otwarcia Muzeum Techniki są ruchome i zależą w dużej mierze od sezonu turystycznego, pory roku i różnych świąt. Opisywane muzeum, jako że znacznie mniej znane niż kopalnia soli w Wieliczce, nie przeżywa na co dzień oblężenia turystów. Ma to swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych zaliczymy z pewnością możliwość spokojnego obejrzenia eksponatów.

Takie miejsca jak muzea techniki pełnią bardzo ważną rolę a mianowicie są łącznikami między przeszłością a teraźniejszością. Przy Muzeum Techniki w Warszawie organizowane są Olimpiady Wiedzy Technicznej, podczas których uczniowie mogą wykazać się wiedzą na temat historii urządzeń technicznych.