Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy

Wielicka kopalnia soli daje możliwość zobaczenia pięknych grot i komnat skalnych, jezior czy rzeźb, ale i podreperowania swojego zdrowia. Od kilku lat działa bowiem przy niej Niezależny Zakład Opieki Zdrowotnej, z oferty którego skorzystało już wiele osób nie tylko z Polski.

Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy świadczy usługi z zakresu chorób górnych dróg oddechowych, zwłaszcza astmy. Leczenie i rehabilitacja odbywają się metodą subterraneoterapii, czyli dobroczynnego oddziaływanie wyrobisk solnych na organizm człowieka.

Ośrodek organizuje pobyty rehabilitacyjno-lecznicze. Są wśród nich zarówno turnusy dzienne jak i nocne. W pierwszym wypadku leczenie odbywa się w dzień pod ziemią, natomiast noclegi kuracjusze spędzają w jednym z wielickich hoteli. Druga opcja zakłada natomiast całodobowy pobyt pod ziemią.

W kopalni soli w Wieliczce organizowane są płatne jak i bezpłatne turnusy rehabilitacyjno-lecznicze. Cena pobytu w Podziemnym Ośrodku zależy od wielu czynników, m.in. od pory roku, liczby osób, opcji z zakwaterowaniem czy bez. Generalnie koszt turnusów ambulatoryjnych odbywających się w Kopalni Soli „Wieliczka” nie jest niski. Można jednak starać się o bezpłatny pobyt w Podziemnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym w ramach refundacji z NFZ.

Na powierzchni znajdują się poradnie Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego, w których lekarze specjaliści świadczą usługi zarówno kuracjuszom przebywającym na turnusach jak i osobom indywidualnym z zewnątrz. Dużym udogodnieniem są: możliwość bezpłatnej konsultacji, krótki czas oczekiwania na poradę oraz możliwość ustalenia dogodnej godziny i terminu świadczenia lekarskiego.

Od niedawna Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy w wielickiej kopalni organizuje nocne pobyty dla młodzieży szkolnej. Jest to niezwykle ciekawa oferta, z której skorzystało do tej pory wiele szkół. Aby skorzystać z noclegu pod ziemią wystarczy dokonać rezerwacji.

Kto nie może korzystać z turnusu czy pobytu leczniczego w Podziemnym Ośrodku w Wieliczce?

  • osoby cierpiące na klaustrofobię (lęk przed zamkniętą przestrzenią),
  • osoby będące w trakcie choroby i gorączkujące,
  • osoby w trakcie chorób zakaźnych.

Co należy wziąć ze sobą na nocny pobyt Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym w kopalni soli w Wieliczce?

  • strój sportowy,
  • wygodne obuwie na przebranie,
  • śpiwór/koc,
  • jedzenie.