Trasa Kraków-Wieliczka

Chciałbyś aktywnie spędzić czas ale masz na to tylko kilka dni? Jesteś spragniony mocnych wrażeń? Nie masz pomysłu na romantyczny weekend we dwoje czy z rodziną? Wybierz się na weekendową wycieczkę Kraków-Wieliczka.

Miasta te, oddalone od siebie zaledwie o 10 km, kryją szereg rewelacyjnych atrakcji turystycznych, które zachwycają i urzekają. Wszystkim tym, którzy decydują się odwiedzić przepiękne tereny, na których historia łączy się z teraźniejszością a świadomość dziedzictwa kulturowego pozwala z odwagą patrzeć w przyszłość, proponujemy 2-dniową wycieczkę.

1 dzień (Kraków)

Najlepiej jeśli do Krakowa przybędziemy wczesnym rankiem (8.00-10.00). W sytuacji, kiedy mamy do pokonania dużą odległość, warto przyjechać dzień wcześniej, by zwiedzanie rozpocząć wypoczętym i w pełni sił.

  • Wycieczkę proponujemy zacząć na Starym Mieście. Tutaj główną atrakcją jest oczywiście Wawel ze wspaniałą Katedrą, majestatycznym Dzwonem „Zygmunta” i Grobami Królewskimi oraz legendarną Smoczą Jamą.
  • Następnie, kierując się w stronę Rynku Głównego, najlepiej przejść starymi ulicami: Kanoniczą i Grodzką, gdzie znajduje się szereg zabytkowych kamieniczek ale i puby czy restauracje z pysznym jedzeniem.
  • Będąc na Rynku Głównym, warto zobaczyć Sukiennice, Wieżę Ratuszową a także Kościół Mariacki.
  • Ulicą Floriańską, jedną z najważniejszych w Krakowie, można podejść pod Bramę Floriańską oraz Barbakan.
  • Idealnym miejscem na spędzenie późnego popołudnia a także wieczora, jest wyjście na Kopiec Kościuszki skąd rozpościera się przepiękna panorama Krakowa. Jeśli planujesz weekend z przyszłą narzeczoną, jest to świetne miejsce na oświadczyny!

Dzień 2 (Wieliczka)

Osoby, które posiadają własny środek lokomocji czy też zorganizowane grupy podróżujące autokarem, najszybciej pokonają trasę Kraków-Wieliczka drogą E40. Przejazd nią nie powinien zająć więcej niż 15-30 minut. Czas ten może ulec wydłużeniu w godzinach szczytu. Z okolic Dworca Głównego w Krakowie można się natomiast dostać do Wieliczki podmiejskim autobusem linii 304, podmiejskim pociągiem, licznymi busami prywatnych przewoźników czy taksówką.To, ile kosztuje przejazd z Krakowa do Wieliczki, zależy od samego przewodnika.

  • Najważniejszą atrakcją Wieliczki jest znana na całym świecie kopalnia soli i to od niej warto rozpocząć zwiedzanie. Można przejść tradycyjną trasą turystyczną ale ciekawą alternatywą dla tych, którzy szukają przygody i mocnych wrażeń, jest specjalny, dłuższą trasę, którą pokonuje się w odzieży górniczej.
  • Bez względu na wybraną opcję, polecamy zwiedzenie Muzeum Żup Krakowskich pod ziemią oraz Zamku Żupnego należącego do muzeum.
  • Po wyjściu z kopalni możemy udać się do Muzeum Techniki lub zobaczyć klasycystyczne pałace: Przychodzkich i Konopków.
  • Na koniec możemy zobaczyć obiekty sakralne takie jak: kościółek Św. Sebastiana oraz barokowy zespół klasztorny Reformatów.