Trasa turystyczna kopalni

Zwiedzanie kopalni to niezwykłe przeżycie, które na długo pozostaje w pamięci. Schodząc wiele metrów pod ziemię, mamy możliwość choć przez chwilę poczuć się eksploratorami historii. Na co dzień niewiele mamy ku temu okazji. Człowiek zaś, jako że żądny jest przygód pragnie od czasu do czasu poznawać tajemnicze miejsca i odkrywać nieznane. Trasa turystyczna kopalni soli w Wieliczce daje ku temu wspaniałą okazję.

To najdłuższy podziemny szlak nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Liczy około 2,5 km a jego przejście zajmuje średnio dwie godziny. Na całą trasę turystyczną składają się liczne komory i kaplice, z których każda ma swoją niepowtarzalną legendę. Chodniki, pochylnie, jeziora podziemne, szyby – wszystko to nosi jeszcze znamiona dawnych robót górniczych. Mimo upływu wielu lat wciąż możemy oglądać świetnie zachowane systemy zabezpieczeń wyrobisk, niepowtarzalną sztukę sakralną tworzoną przez górników, podziemne korytarze górnicze. Wszystko to składa się na podziemny skansen. Codziennie opisywaną trasę przemierzają turyści jak i osoby przyjeżdżające tutaj, by podreperować swoje zdrowie w jedynym w Polsce,  podziemnym ośrodku leczniczym.

Atrakcje na szlaku

  • Zwiedzanie rozpoczyna się w szybie Daniłowicza. Jego powstanie datuje się na koniec XVII wieku. Początkowo służył on głównie do transportu soli na powierzchnię, z czasem stał się jednak szybem komunikacyjnym.
  • Na szczególną uwagę turystów przemierzających podziemną trasę turystyczną zasługują naturalnej wielkości rzeźby z soli, znajdujące się w komorze Janowice. Są symbolem i ilustracją pięknej legendy o tym, skąd wzięło się „białe złoto” w Wieliczce.
  • Na II poziomie kopalni znajduje się najbardziej znana a jednocześnie najokazalsza podziemna świątynia – Kaplica Św. Kingi. Całe jej wnętrze, włącznie z posadzką i żyrandolami, zostało zrobione z soli.
  • Ogromnym zainteresowaniem turystów, nie tylko dzieci, cieszy się Skarbnik. Przy okazji tego punktu zwiedzania dowiadujemy się o dobrym duchu górników.
  • Na 135 metrze głębokości znajduje się komora Jana Haluszki, w której goszczono m.in. prezydenta USA George Bush’a czy sekretarza Generalnego NATO Javiera Solanę i wielu innych.

Godziny otwarcia szlaku turystycznego zależą od pory roku a także od różnych świąt. Generalnie jest on dostępny dla turystów codziennie od 8 do 17 (listopad-marzec) lub od 7.30 do 19 (kwiecień-październik) z wyjątkiem 1 stycznia, Wielkiej Niedzieli, 1 listopada i 25 grudnia.